Çevrimiçi Güvenlik  

Çevrimiçi olmak zevkli, eğlenceli ve ilham verici olabilir. Biz EA olarak, sitelerimizi ve hizmetlerimizi çevrimiçi kullandığınızda bundan keyif almanızı isteriz. Bu sebeple, çevrimiçi güvenliğinize yardımı olabileceğini düşündüğümüz birkaç ipucu hazırladık.

Anlık mesaj(IM) uygulamasını kullandığınızda veya farklı forumlara katıldığınızda aşağıdaki maddeleri göz önünde bulundurmayı unutmayın:

1. Tedbirli olun. Paylaştığınız bilgiler herkese açıktır, yani herkesin görebileceği şekildedir. Başkalarının görüp bilmesini istemeyeceğiniz bilgi veya resimleri paylaşmayın. Söz konusu bilgilerin başkaları tarafından kullanılabileceğini unutmayın.

2. Kimliğinizi gizleyin. Özel ve şahsi bilgilerinizi paylaşmayın. Sizin veya başka bir kişinin çevrimdışıyken bulunmasına sebep olabilecek; ad soyad, e-posta, ev adresi veya telefon numarası gibi bilgileri paylaşmayın ve göndermeyin.  

3. Mesafeli olun. İnternet üzerinden tanıştığınız kimseyle görüşme ayarlamayın. Eğer görüşme ayarlamak zorundaysanız, halka açık ve güvenli bir yer seçin, tanıdığınız birine görüşme hakkında bilgi verin ve beraberinizde bir arkadaş götürün. Eğer yetişkin değilseniz, önce ebeveynlerinizin veya velinizin iznini alın ve görüşmeye onların refakatinde gidin.  

4. Dürüst olun. Olmadığınız biri gibi davranmaya teşvik edilebilirsiniz. Diğer kişi de aynı şeyi yapabilir. Size kendini tanıttığı şekilde bir kişi olmayabilir.

5. Kibar olun. Zorbalara meydan okumayın veya başkalarına siber-zorbalık yapmayın. Eğer biri size sataşırsa karşılık vermeyin.  Böyle bir durumda, kişiyi veya davranışı bir yetişkine veya yöneticiye bildirin. Eğlenceli olması gerekiyor, öyle değil mi?

6. Virüslere ve zararlı yazılımlara dikkat edin. Bir e-postayı veya anlık mesajı (IM) , göndereni tanımadığınız ve virüslü olup olmadığını kontrol etmediğiniz sürece açmayın, cevap vermeyin veya başkasına yönlendirmeyin. E-posta veya anlık mesaj zararlı yazılım (casus yazılımlar veya virüsler gibi) veya saldırgan içerik bulunduruyor olabilir.

7. Güvenliğe önem verin. Güvenlik yazılımı kullanın (virüs tarayıcılar gibi). Sisteminizin güncel olduğundan ve başkasından aldığınız bir e-postanın bilgisayarınıza istemsizce verebileceği zarara karşı korunduğundan emin olun.  

8. Gizli kalın. Şifrenizi veya şifre ipuçlarınızı kimseyle paylaşmayın.

9. Özgün olun. Oluşturduğunuz çevrimiçi karakterlerin kişisel bilgilerinizi açığa çıkarmadığından emin olun. Yaratıcı ve benzersiz olun.

10. Dikkatli olun. Bir şey fazlasıyla inandırıcıysa, yüksek ihtimalle doğrudur. Şüphe duyduğunuz durumlarda olguları kontrol edin.  Unutmayın, kontrol sizde. Hangi etkinliklere katılacağınız ve hangi bilgileri paylaşacağınız tamamen sizin elinizde.