Bezpieczeństwo online

Internet to wspaniała forma rozrywki, komunikacji i inspiracji. W EA dbamy o to, by czas, jaki spędzasz online w naszych witrynach i aplikacjach, był czasem dobrze spędzonym. Z tego powodu przygotowaliśmy kilka wskazówek, jak bezpiecznie korzystać z Internetu.

Podczas używania czatów, komunikatorów internetowych lub innych rodzajów forów pamiętaj o następujących kwestiach:

1. Zachowaj dyskrecję. Informacje, jakie podajesz, często będą dostępne publicznie. Nie udostępniaj zdjęć lub informacji, jeśli nie chcesz, by mógł je widzieć cały świat. Pomyśl, zanim czymś się podzielisz — ktoś może przekazać Twoje informacje dalej.

2. Zachowaj anonimowość. Nie udostępniaj informacji prywatnych ani osobistych. Nigdy nie publikuj ani nie przesyłaj danych, które mogłyby umożliwić komuś znalezienie Ciebie lub innej osoby poza Internetem — na przykład imienia i nazwiska, adresu e-mail, adresu pocztowego lub numeru telefonu.

3. Zachowaj dystans. Nie zgadzaj się na spotkania w cztery oczy z osobami, które poznajesz online. Jeśli musisz się z kimś spotkać, zaproponuj spotkanie w bezpiecznym, publicznym miejscu i przyjdź na nie z drugą osobą. Powiedz też komuś o swoich planach. Jeśli nie jesteś dorosłą osobą, poproś rodzica lub opiekuna o pozwolenie na spotkanie oraz o to, by ktoś Ci towarzyszył.

4. Zachowuj się uczciwie. Udawanie kogoś innego może być kuszące. Ale to samo dotyczy tej drugiej osoby. Ona też może nie być tym, za kogo się podaje.

5. Zachowuj się uprzejmie. Nie prześladuj nikogo i nie wdawaj się w utarczki z internetowymi gnębicielami. Jeśli ktoś próbuje Cię zastraszyć, po prostu wyłącz komputer. Zgłoś to zdarzenie dorosłemu lub administratorowi. Przecież chodzi o to, żeby się dobrze bawić.

6. Zachowaj ostrożność. Nie otwieraj e-maili ani wiadomości na czatach od nieznanych nadawców, nie odpowiadaj na nie ani przekazuj ich dalej. Najpierw sprawdź, czy nie ma w nich wirusów. Takie wiadomości mogą zawierać szkodliwe oprogramowanie (na przykład programy szpiegujące lub wirusy) albo obraźliwą treść.

7. Zachowaj bezpieczeństwo. Korzystaj z oprogramowania zabezpieczającego (na przykład antywirusowego). Aktualizuj system i jego zabezpieczenia na bieżąco — na wypadek niespodziewanych, przypadkowych infekcji.

8. Zachowaj prywatność. Nigdy nie udostępniaj nikomu swojego hasła ani podpowiedzi do hasła.

9. Myśl twórczo. Nie ujawniaj swoich danych osobowych na kontach, które tworzysz online. Uruchom wyobraźnię!

10. Miej się na baczności. Jeśli coś brzmi zbyt dobrze, by mogło być prawdziwe — to prawdopodobnie tak właśnie jest! Sprawdź fakty, jeśli coś budzi Twoje wątpliwości. I pamiętaj — to Ty masz kontrolę nad sytuacją. To Ty decydujesz, w jakich działaniach bierzesz udział i jakie informacje publikujesz.